در مراسم دعای کمیل دهلاویه محل شهادت شهید چمران عنوان شد

به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس، مهدی چمران در مراسم دعای کمیل در دهلاویه محل شهادت شهید مصطفی چمران در خوزستان اظهار داشت: شهید چمران نخستین کسی بود که با ابتکارش توانست تانک‌های اسرائیلی را در جنگ با صهیونیست‌ها مورد انهدام قرار دهد که این مسئله در نوع خود برای نخستین بار در دنیا و منطقه توانست هیبت اسرائیل را بشکند.

وی با انتقاد از مبارزات رهبران عرب در عدم مبارزه صحیح با اسرائیل و خوار شدن در مقابل استکبار افزود: این در حالی است که شهید مصطفی چمران در دهه 70 و 80 میلادی با مبارزات خود نهال بیداری اسلامی را در منطقه نهاد.

برادر شهید چمران با بیان اینکه این شهید بزرگ با کمترین امکانات توانست ابزارهای جنگی را در زمان دفاع مقدس در اهواز بسازد، گفت: زیردریایی معروفی که از ابتکارات این شهید بزرگ بود بارها در رود کارون مورد آزمایش قرار گرفت و این در حالی است که در آن زمان حتی در اهواز یک آهنگری وجود نداشت.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه شهید چمران بنیانگذار صنایع دفاعی کشور بعد از انقلاب به حساب می‌آید، بیان داشت: شهید مصطفی چمران در کنار روحیه عارفانه و مومنانه‌ای که داشت ابتکارات بسیاری در ساختن ابزارهای جنگی از خود به یادگار گذاشت که این مسئله پس از شهادتش با شکوفایی صنایع دفاعی در کشور به ثمر نشست.

چمران با بیان خاطره‌‌ای از زمان‌هایی که با برادرش در لبنان به سرمی‌برد، گفت: در آن زمان در لبنان روزها مجبور بودیم بدون هیچ توشه‌ای سفر کنیم زیرا در لبنان مغازه‌ای که مشروبات الکلی فروخته نشود، وجود نداشت و این در شرایطی بود که شهید چمران در چنین زمان و مکانی نخستین اقدامات خود را برای بسیج مبارزه با صهیونیست‌ها برداشته بود.

برادر شهید چمران با اشاره به فعالیت‌ها و اقدامات گسترده شهید چمران از جمله تحصیلات عالی این شهید بزرگ در رشته هسته‌ای در آمریکا و گذراندن دوره‌های ویژه کماندویی در مصر افزود: شهید چمران در هر جایی که گام می‌گذاشت، شور و حرکت وصف ناپذیری بر اساس مولفه‌های اسلامی و انقلابی برپا می‌کرد که حاصل آن امروز در حزب الله لبنان و بیداری اسلامی منطقه نمایان است.

چمران بیان داشت: شهید مصطفی چمران علاقه خاصی به دعای کمیل داشت و بر این اساس جلسات متعدد دعای کمیل را در زمان تحصیلات خود در آمریکا با گرد هم آوردن دانشجویان برپا می‌کرد.

رئیس شورای شهر تهران در پایان سخنرانی خود در دهلاویه محل شهادت برادرش آخرین دست نوشته شهید مصطفی چمران را نیز که قبل از شهادت در مسیر سوسنگرد به دهلاویه در خودرو نوشته بود برای شرکت کنندگان دعای کمیل قرائت کرد.

به گزارش فارس دعای کمیل سی و دومین سالگرد شهید مصطفی چمران با حضور مسئولان کشوری و لشکری از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سرداران و امرای ارتش به همراه جمع کثیری از مردم در دهلاویه خوزستان محل شهادت این شهید بزرگ برگزار شد.

/ 0 نظر / 6 بازدید