218 مدال برای قاره کهن،ایران چهارمین قدرت آسیا

به گزارش رجانیوز، پس از چین، کره جنوبی روی پله دوم جدول آسیایی‌ها قرار گرفت تا همانند دوره گذشته کره‌جنوبی به عنوان جدی‌ترین رقیب چین شناخته شود.کره‌جنوبی با وجود تکرار موفقیت خود در میان کشورهای آسیایی در بازی‌های المپیک لندن اما نسبت به دوره گذشته افت زیادی در کسب مدال داشت، در این دوره از بازی‌ها کره‌ای ها 3 مدال کمتر از دوره قبل به دست آوردند اما با این حال پس از چین در رتبه دوم جدول توزیع مدال‌های قاره آسیا قرار گرفتند.
 
افت کره جنوبی بهترین موقعیت را برای چشم بادامی‌ها فراهم ساخت تا آنها فاصله خود را با رقیب دیرینه کاهش دهند. ژاپنی‌ها در این دوره از بازی‌ها به نسبت المپیک گذشته 13 مدال به تعداد مدال‌های خود اضافه کردند تا به یکقدمی کره جنوبی برسند.قرار گرفتن چین، کره جنوبی در میان 10کشور برتر جهان در جدول توزیع مدال‌های این دوره از بازی‌ها از مهمترین اتفاقات برای ورزش قاره کهن بود، ژاپنی‌ها با وجود عملکرد خیره کننده در این دوره از بازی‌ها بازهم به جمع 10 کشور موفق ورزش جهان راه پیدا نکردند تا روی سکوی یازدهم قرار بگیرند.
 
از نکات قابل توجه در جدول توزیع مدال‌ها صعود شگفت انگیز قزاقزستان در جدول توزیع مدال‌ها بود. قزاقزستانی‌ها با کسب7 نشان طلا به نسبت دوره قبل در میان کشورهای آسیایی 3 پله صعود کردند تا به عنوان چهارمین قدرت ورزش قاره کهن شناخته شوند.
 
کسب 4 نشان طلا در وزنه برداری از مهمترین دلایل این اتفاق بود.3 نشان طلا در وزنه برداری بانوان و یک نشان طلا در دسته 94 کیلوگرم در وزنه برداری مردان به همراه 3 طلای دیگر در بوکس،دوومیدانی و دوچرخه سواری این تیم را به عنوان کشور چهارم جدول توزیع مدال‌ها در قاره آسیا و دوازدهم جهان معرفی کرد.
 
پس از این 4 کشور آسیایی، کاروان ورزشی کشورمان با کسب 12 نشان رنگارنگ در جدول توزیع مدال‌ها قرار دارد.ایران که در بازی‌های المپیک 2008 پکن تنها یک نشان طلا در تکواندو ویک نشان برنز در کشتی آزاد به دست آورده بود، در این دوره از بازی‌ها با 3 نشان طلا در کشتی فرنگی و یک طلای ارزشمند در وزنه برداری توسط بهداد سلیمی مجموع مدال‌های طلای خود را به عدد 4 رساند تا در کنار نقره صادق گودرزی در کشتی آزاد،محمد باقری معتمد در تکواندو،نواب نصیر شلال و سجاد انوشیروانی در وزنه برداری و احسان حدادی در پرتاب دیسک و همچنین نشان برنز کمیل قاسمی و احسان لشکری در کشتی آزاد، کیانوش رستمی در وزنه برداری روی سکوی پنجم قاره کهن و هفدهم جهان قرار گیرد.
 
رشد 34 پله‌ای در جدول توزیع مدال‌ها یک رکوردتاریخی برای ورزش ایران به ثبت رساند اما با این وجود همچنان زمینه رشد و پیشرفت برای ورزشکاران ایرانی در این بازی‌ها مهیاست چون ایران هنوز در رشته‌های موفق و پرمدال سرمایه گذاری اصولی و درستی نداشته است؛با این حال قرار گرفتن در میان 20 کشور برتر ورزش جهان می‌تواند شروع مناسبی برای یک دوره جدید در ورزش کشور باشد به این شرط که برنامه ریزی اصولی و مناسبی در مدیریت ورزش وجود داشته باشد.
 
در کنار کسب موفقیت کاروان ورزشی ایران در المپیک 2012 لندن باید به موفقیت خیره کننده کاروان ورزشی کره شمالی نیز اشاره داشت، کره‌شمالی که در المپیک پکن تنها 2 مدال طلا به دست آورده بود در این دوره از بازی‌ها توانست 4 نشان طلا به دست آورد.هرچند مجموع مدال‌های کاروان ایران در این بازی‌ها 2 برابر تعداد مدال‌های کاروان کره شمالی بود اما باید از این کشور به عنوان یک رقیب جدی یاد کرد که اگر برنامه ریزی لازم صورت نگیرد ممکن است در دوره بعدی بازی‌های المپیک این کشور زمینه سبقت از ایران را برای خود فراهم سازد.
 
در بازی‌های المپیک 2012 لندن از مجموع 45 کشور آسیایی تنها 22 کشور توانستند موفق به حضور در جدول توزیع‌مدال‌ها شوند که این تعداد به نسبت دوره گذشته رشد داشته است . در بازی‌های المپیک پکن تنها 19 کشورآسیایی در جدول توزیع مدال ها جای گرفتند.
 
از نکات قابل توجه دیگر در خصوص عملکرد کشورهای آسیایی باید به موفقیت تنها 7 کشور از این قاره بزرگ در کسب مدال طلا اشاره کرد. پس از چین، کره جنوبی ، ژاپن، قزاقزستان، ایران و کره شمالی ،کاروان ورزشی ازبکستان با طلای آرتورتایمازوف در وزن 120 کیلو گرم کشتی فرنگی هفتمین و آخرین کشور آسیایی بود که در این دوره از بازی‌ها صید مدال طلای بازی‌های المپیک را تجربه کرد.
 
14 کشور آسیایی در این دوره از بازی‌ها در حسرت طلا باقی ماندند و مجبور شدند لندن را بدون طلا ترک کنند.از این تعداد 8 کشور از صید مدال نقره هم محروم شدند تا تنها با یک برنز به خانه برگردند.هندوستان، مغولستان،تایلند،اندونزی،مالزی و چین تاپیه کشورهایی بودند که در این بازی‌ها به جای طلا، نقره و برنز گرفتند.
 
قطر،سنگاپور،افغانستان، بحرین،هنگ کنگ، عربستان، کویت و تاجیکستان نیز فقط صید مدال برنز را در این بازی‌ها تجربه کردند تا در انتهای جدول در حسرت طلا و نقره المپیک باقی بمانند، اما برخی کشورهایی آسیایی در این المپیک رنگ مدال را هم ندیدند به همین خاطر نام آنها در جدول توزیع مدال‌ها قرار نگرفت!
 
کشورهایی‌چون‌بنگلادش،بوتان،برونئی،کامبوج،عراق،اردن،قرقیزستان،لبنان،مالدیو،میانمار،نپال،عمان،پاکستان،فلسطین،فیلیپین،سری لانکا،سوریه،تیمورشرقی، امارات، ویتنام و یمن در این دوره از بازی‌ها مدال‌های المپیک را لمس نکردند تا رویای آنها یک دوره دیگر هم تداوم یابد.
/ 0 نظر / 6 بازدید