انتفاضه سوم در راه است

"ناثان ثرال" هشدار داد که مشوق انتفاضه سوم یا تخریب مسجدی جدید از سوی شهرک نشینان صهیونیست خواهد بود، همانگونه که سه شنبه گذشته چنین حادثه ای رخ داد، یا ساخت شهرک های صهیونیستی جدید.

ثرال در گفتگو با روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" افزود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر دولت عبری و مشاور امنیتی اش و برخی افسران اطلاعاتی سابق این رژیم طی نشستی در آغاز ماه جاری، به این نتیجه رسیدند که دلیل اصلی ناامنی های کرانه باختری شکست روند سازش است.

وی تاکید کرد که استراتژی های سیاسی عباس مبتنی بر این ایدئولوژی است که همکاری امنیتی تشکیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی، موجب امنیت خاطر بیشتر اسرائیلی ها شده و توجیهات اساسی برای تداوم اشغال کرانه باختری را از بین برده و بدین گونه زمینه را برای تشکیل کشور فلسطین فراهم می کند. اما امر مورد تمسخر این است که به سبب موفقیت تلاش های عباس، بسیاری از صهیونیست ها احساس آرامش و آسایش می کنند و فراموش کرده اند که آنان سرزمین فلسطین را اشغال کرده اند.

ثرال می گوید: در پرتو صلح مورد نظر آمریکا و اروپا که دولت عباس در کرانه باختری نیز بدان پایبند است، اسرائیلی ها به این باور رسیده اند که می توانند با یک تیر دو نشان بزنند.

طی سالیان گذشته که صلح و سازش برقرار بود، صد ها هزار تن از اسرائیلی ها توانستند تابستان گذشته به خیابان ها آمده و نسبت به افزایش قیمت مواد غذایی همچون شیر و پنیر و افزایش بهای مسکن اعتراض کردند بدون اینکه حرفی از فلسطینیان کرانه باختری بزنند. بنابراین آنگونه که به نظر می رسد این مساله یکی از مهمترین نگرانی های امنیتی اسرائیل به شمار می رود و نتانیاهو در صورت چشم پوشی از وضعیت کنونی دست به یک انتحار سیاسی زده است.

بر عکس این، فلسطینیان بر این باورند که رهبران آن ها در تنگنا قرار گرفته و بر خلاف روال منطقی انتظار دارند که موفق به تشکیل دولت مستقل فلسطین شوند و در نتیجه، گفتگوهای طولانی مدتی را در رابطه با چگونگی تحقق آزادی ملی ترتیب دادند و اکنون فلسطینیان با تمامی گرایشات سیاسی که دارند، دیگر اختلافی بر سر این مساله ندارند که اسرائیل باید بهای اشغالگری خویش را بپردازد.

/ 0 نظر / 6 بازدید