چرا حزب الله سلاح خود را به ارتش نمی‌دهد

روزنامه لبنانی' السفیر' با اشاره به درخواست برخی گروهها مبنی بر تحویل سلاح حزب الله به ارتش این کشور ، به دلایل اجرایی نبودن این درخواست پرداخت و نوشت: کسانی که به اجرای چنین طرح هایی اصرار دارند، در واقع خواهان گرفتار کردن ارتش به اموری خارج از توان آن هستند.

به گزارش ایرنا از بیروت، این روزنامه روز دوشنبه طی مقاله ای با اشاره به درخواست گروه 14 مارس مبنی بر ایجاد دولت قوی، فعال و کارآمد ادامه داد: این گروهها عقیده دارند، ایجاد این نوع از دولت تا حد زیادی به مسئله حل شدن سلاح حزب الله و تحویل آن به ارتش مربوط می شود؛ در حالی کسانی که به دنبال این طرح هستند، بار سنگینی را بر دوش ارتش گذاشته و آن را در برابر چالش های فراوانی قرار می دهند.
 
این روزنامه لبنانی با اشاره به موشک های حزب الله به عنوان یکی از ابزارهای دفاعی کشور نوشت: در صورتی که سلاح حزب الله از جمله موشک های آن تحویل ارتش شود، در آن صورت اسراییل، دستآوریز خوبی برای حمله علیه ارتش خواهد داشت و این امر با توجه به ضعف تجهیزاتی ارتش، مؤسسه نظامی لبنان را به هدفی آسان برای اسراییل تبدیل خواهد کرد.
 
السفیر با اشاره به نظر ارتش لبنان از بیان چنین طرح هایی ادامه داد: آیا کسی از ارتش در این زمینه سئوال کرده و ارتش قادر به عهده دار شدن وظایف مقاومت است؟
 
این روزنامه به نقل از کارشناسان نظامی با اشاره به قدرت ارتش در رویارویی با اسراییل تأکید کرد: ارتش در چارچوب انجام وظایف ملی خود و طبق مقررات و قوانین لبنان، مسئولیت دفاع از کشور را به صورت سازمان دهی شده و کلاسیک بر عهده دارد و مانورهای رزمی آن نیز به همین منظور صورت می گیرد.
 
السفیر با اشاره به وجود تفاوت تاکتیکی بارز در نحوه عملکرد رزمی ارتش و مقاومت در میدان نبرد نوشت: مقاومت در نحوه برخورد با دشمن دارای فنون و تاکتیک هایی است که ارتش عاجز از انجام آنها است و تجربه جنگ سی و سه روز رژیم صهیونیستی علیه لبنان در سال 2006 میلادی این مسئله را ثابت کرده است.
 
' دیدگاه واگذاری وظایف مقاومت به ارتش لبنان، دیدگاه منطقی به نظر نمی رسد چراکه با واگذاری قدرت به یکی از طرفین، جبهه مقابل در برابر تهدیدهای دشمن تضعیف خواهد شد؛ از این رو باید به رویکردی منطقی روی آوریم که همزمان با انجام مسئولیت دفاع از لبنان، زمینه تضعیف ارتش فراهم نشود.'
/ 0 نظر / 6 بازدید