وقتی مدافعان یمنی با موشک 40 ساله اسطوره آبرامزهای سعودی را شکستند +عکس

یکی از نکات مهمی که در میان تصاویر پخش شده از یمن وجود دارد، مربوط به انهدام یک دستگاه تانک آبرامز ارتش عربستان است. تانک آبرامز تا به امروز به عنوان یکی از امن ترین تانک های عملیاتی در جهان شناخته شده است و در سالهای اشغال نظامی عراق در آمریکا بارها توانست در برابر تله های انفجاری و موشک های ضد زره به خوبی از خود و خدمه اش حفاظت کند.

اما خوب است که بدانید همین تانک پر ادعا و گران قیمت، در یمن تسلیم یک موشک "کونکورس" ساخت دهه 1970 میلادی شده است.

آبرامز؛ پاسخ آمریکا به تهدید زرهی شوروی

تاریخچه تانک آبرامز به نوعی به دهه 1970 میلادی باز می گردد؛ زمانی که ارتش آمریکا با نسل جدیدی از تانک های شوروی سابق مثل تی 64 و تی 72 رو به رو شده و مطالعات آنها نشان داد که تانک اصلی آمریکا در آن زمان یعنی ام 60 شانسی در برابر نیروی جدید زرهی شوروی سابق ندارد.

با توجه به درک این خطر، کمپانی "جنرال دینامیکس" آمریکا طراحی و توسعه تانک جدید ارتش آمریکا را آغاز کرد که نتیجه آن تانک M1 آبرامز بود. این تانک به عنوان یک زره پوش سنگین وزن و به خوبی مسلح شده اولین بار در جریان عملیات طوفان صحرا وارد نبرد شد. این تانک در آن نبرد با موفقیت توانست حجم زیادی از تانک ها و زره پوش های عراقی، از جمله تانک های تی 72 را نابود کند.

وقتی مدافعان یمنی با موشک 40 ساله اسطوره آبرامزهای سعودی را شکستند +عکس (آماده)
تانک آبرامز ارتش آمریکا


در جریان عملیات طوفان صحرا در چندین درگیری تی 72 های عراقی موفق شدند به آبرامز نزدیک شده و به این تانک شلیک کنند اما گلوله های توپ 125 میلی متری تی 72 ها، در زره آبرامز نفوذ نکردند.

در سال 2003 نیز درگیریهایی بین یگان های زرهی عراق و آبرامزها رخ داد و نتیجه دوباره مثل سال 1991 بود. در عین حال در چندین مورد یگان های پیاده عراقی موفق شدند با استفاده از تاکتیک های چریکی در حالیکه که به موشک ضد زره مسلح بودند آبرامزهای عراقی را از کار بیاندازند.

وقتی مدافعان یمنی با موشک 40 ساله اسطوره آبرامزهای سعودی را شکستند +عکس (آماده)
آبرامز منهدم شده آمریکایی در عراق


در چندین مورد در طول سالهای اشغال عراق هم این بمب های کنار جاده ای مخالفین بود که به انهدام این تانک آمریکا و کشته شدن خدمه آن منجر شد. اما به راستی چه عاملی باعث این نفوذ ناپذیری شد و چرا آبرامزهای سعودی توان مقاومت نداشتند؟

زره اورانیومی؛ شاه کلید حفاظتی آبرامز

پاسخ در بخشی از زره این تانک نهفته است. در زره آبرامزهای آمریکایی یک لایه از زره اورانیومی وجود دارد که حفاظت از این تانک را شدیدا افزایش می دهد. اولین بار و در طول دهه 1980 بود که تانکهای مدل M1A1 ارتش امریکا که در آلمان در برابر روسها قرار داشتند به این زره مجهز شدند.

تانک آبرامز به غیر از ارتش آمریکا، به کشورهای مصر، کویت، عربستان سعودی، عراق و استرالیا صادر شده است. قیمت این تانک با توجه به قطعات یدکی و نوع پشتیببانی و بحث آموزش خدمه آن بین 4.5 الی 5 میلیون دلار قیمت دارد. عربستان سعودی در دهه 1990 میلادی تانکهای آبرامز را سفارش داد و مدل های M1A2 این تانک را تحویل گرفت و در نهایت قرار است ناوگان آبرامز عربستان به عدد 442 دستگاه رسیده و به استاندارد M1A2S برسند. این ارتقاء شامل بحث سامانه های اپتیک و شناسایی و همچنین تعمیرات اساسی بدنه است و همچنان خبری از زره اورانیومی نیست.

در سالهای اخیر بحث هایی مبنی بر ضعف آبرامزهای صادراتی در برابر تهدیدات ضد زره امروزی مطرح می شد. اولین بار و در جریان درگیری های ارتش عراق با گروه تروریستی داعش بود که اعضای این گروهک توانستند با استفاده از موشک های پیشرفته تعدادی از آبرامزهای عراقی را هدف قرار دهند که البته این ضعف تسلیحات ارائه شده به ارتش عراق بارها توسط مسئولین عراقی نیز اعلام شده و موجبات نارضایتی شدید آنها را نیز فراهم کرد.

ذلت آبرامز در برابر مبارزان یمنی

اما اوج ضعف این تانک های صادراتی را باید در یمن دید. بر اساس فیلمی که توسط مبارزان یمنی از حمله به یک دستگاه تانک آبرامز ارتش عربستان منتشر شده است نشان می دهد که یک دستگاه تانک بر روی یک موضع مرتفع قرار گرفته است و مبارزان یمنی با موشک روسی "کونکورس" به این تانک شلیک می کنند.

برخورد موشک به تانک همان و انهدام تانک سعودی همان ! البته بعد از انفجار، آنگونه که در فیلم مشخص است یکی از خدمه موفق به فرار از مهلکه می شود. در ادامه هم از نمای نزدیکتری از تانک منهدم شده و در حال سوختن، نشان داده می شود.


 اما بهتر است کمی به این موشک قدیمی که آبرامز سعودی را منهدم کرد بپردازیم. موشک کونکورس که در سازمان ناتو با کد AT-5 شناخته می شود در سال 1974 در شوروی سابق وارد خدمت شد و از سیستم هدف گیری اپتیکی و هدایت سیمی بهره می برد.

/ 0 نظر / 36 بازدید